آخرین خبرها
کشف اسکلت‌ ۵ هزارساله مردانی که در «قدیمی‌ترین جنگ اروپا» کشته شدند/ عکس | ارزان تور

کشف اسکلت‌ ۵ هزارساله مردانی که در «قدیمی‌ترین جنگ اروپا» کشته شدند/ عکس | ارزان تور


منبع مطلب و خبر: www.khabaronline.ir :

به بیان کرده دانشمندان، تازه‌ترین بررسی‌های انجام شده در مورد اسکلت‌ های مدفون در یک غار در اسپانیا، تاریخ جنگ های خونین و بزرگ اروپا را هزار سال عقب‌تر برده است. تجزیه و تحلیل مجدد بیش از ۳۰۰ مجموعه از بقایای اسکلت کشف شده در اسپانیا (که بر اساس آزمایش رادیوکربن مربوط به ۵۴۰۰ تا ۵۰۰۰ سال پیش هستند) نشان می‌دهد که جنگ‌ها مدت‌ها قبل از تشکیل نخستین دولت‌های قدرتمند در منطقه رخ داده‌اند.

نویسندگان مطالعه‌ای که در Scientific Reports منتشر شده است، می‌گویند که تعداد استخوان‌های آسیب‌دیده و درصد بالای اسکلت‌های مردان در این یافته‌ها، نشان می‌دهند که این جراحت‌ها ناشی از یک دوره درگیری است که احتمالاً حداقل ماه‌ها طول کشیده است.

این مطالعه بقایای اسکلتی ۳۳۸ فرد را از یک محل دفن دسته جمعی در یک غار کم عمق در منطقه Rioja Alavesa در شمال اسپانیا مورد بررسی مجدد قرار داد.

دانشمندان دریافتند که در آن زمان میزان آسیب به میزان قابل توجهی بالا بوده است، به طوری که ۲۳٪ از افراد شواهدی از آسیب‌های اسکلتی و ۱۰٪ آسیب‌های التیام نیافته داشتند.

مجموعه از بقایای اسکلت کشف شده در اسپانیا

نویسندگان همچنین دریافتند که ۷۴ درصد از صدمات التیام نیافته و ۷۰ درصد از جراحات التیام یافته در مردان نوجوان یا بالغ رخ داده است، که این میزان به طور قابل توجهی بیشتر از افراد زن است؛ از این لحاظ تفاوتی در دیگر مکان‌های تدفین جمعی نوسنگی اروپایی دیده نمی‌شود.

پنجاه و دو نوک پیکان از جنس سنگ چخماق نیز در این سایت کشف شد که ۳۶ مورد از آنها آسیب جزئی ناشی از برخورد به یک هدف داشتند.

تحقیقات قبلی نتیجه گرفته بودند که درگیری‌ها شامل یورش‌های کوتاه چند روزه و شامل گروه‌های کوچک ۲۰ تا ۳۰ نفری بودند و فرض بر این بود که جوامع اولیه فاقد قابلیت‌های لجستیکی برای حمایت از درگیری‌های طولانی‌تر و در مقیاس بزرگ‌تر بوده‌اند.

پیش از این تصور می‌شد که اولین درگیری بزرگ و طولانی در اروپا در دوران برنز، یعنی تقریباً ۴۰۰۰ تا ۲۸۰۰ سال پیش رخ داده است. اما تحقیق جدید این زمان را هزار سال به عقب‌تر برده است.

کشف مجموعه ای از اسکلت‌ ها در اسپانیا

کشف اسکلت‌ ۵ هزارساله مردانی که در «قدیمی‌ترین جنگ اروپا» کشته شدند/ عکس

میزان کلی جراحت، میزان آسیب بیشتر برای مردان، میزان نسبتاً بالای جراحات التیام یافته (که نشان می‌دهد درگیری در طول چندین ماه ادامه داشته است) و آسیب مشاهده شده در نوک پیکان، نویسندگان را به این نتیجه رساند که بسیاری از افراد دفن شده در این سایت در معرض خشونت قرار گرفته و ممکن است کشته‌شدگان جنگ باشند.

نویسندگان بیان کردند که دلایل این درگیری نامشخص است، اما آنها حدس می‌زنند که می‌تواند ناشی از تنش بین گروه‌های فرهنگی مختلف این منطقه در اواخر دوره نوسنگی باشد.

بیشتر بخوانید:

صندلی عجیبی که در یک قبر ۱۴۰۰ ساله کشف شد/ عکس

۴۷۲۳۶

منبع مطلب و خبر: www.khabaronline.ir

حتما ببینید

سفرنامه کویر مرنجاب: سرگردان | مجله علی بابا | ارزان تور

سفرنامه کویر مرنجاب: سرگردان | مجله علی بابا | ارزان تور

منبع مطلب و خبر: www.alibaba.ir : این اثر را ابوالفضل نیکوبیان کاردان برای هزارویک سفر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *