آخرین خبرها
واکنش ضرغامی به پلمب اماکن توریستی| ارزان تور

واکنش ضرغامی به پلمب اماکن توریستی| ارزان تور


منبع مطلب و خبر: www.khabaronline.ir :

سید عزت الله ضرغامی در حاشیه آیین دومین نکوداشت چهره های ماندگار میراث فرهنگی در جمع خبرنگاران به اتفاقات اخیر در حافظیه شیراز اشاره کرد و بیان کرد: با پیگیری‌های که انجام شد مسوول دفتر رییس جمهوری و حتی دادستان محترم پیگیری کردند. احکام موقتی که برای مدیرکل استان و مدیر حافظیه صادر شده بود در دادگاه تجدید نظر نقض شده است و اکنون هیچ مشکل قضایی در پرونده حافظیه نداریم.

رییس دستگاه قضا میهمان وزارت میراث فرهنگی

ضرغامی بیان کرد: هفته آینده رییس قوه قضاییه به وزارت میراث فرهنگی می‌آیند و مهمان ما خواهند بود. مجموعه ای از مسایل قضایی و حقوقی داریم که با ایشان در آن جلسه مطرح می‌کنیم، با نگاه مترقی که از ایشان سراغ دارم مسایل مختلف را با ایشان مطرح می‌کنیم

وزیر میراث فرهنگی بیان کرد: مسایل قضایی حوزه وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی باید یک شعبه تخصصی در دستگاه قضایی داشته باشد، با استناد به قواعد عمومی درباره تخلفات حوزه تخصصی وزارتخانه قضاوت کند.

وی بیان کرد: برای قضات احترام قایلم و پیشنهاد می‌کنم در حوزه های تخصصی قضات ویژه تخصصی حکم صادر کنند مانند دادگاه رسانه ، دادگاه ویژه روحانیت که شعب اختصاصی خود را دارند.

وی تاکید کرد: درباره پلمپ برخی اماکن گردشگری هم معتقدم جایی که محل اقامت است و مردم رزرو می کنند بسته شدن آن تبعات دارد.

وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد: رعایت قوانین کشور به ویژه در حوزه حجاب و عفاف برای همه دستگاه لازم الاحرا است و همه باید رعایت کنیم، الان کنسرت‌های موسیقی در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در حال برگزاری است و مردم استقبال کردند.

وی بیان کرد: برخی که در میان جمعیت مردم که می خواهند شاد باشند می‌آیند و شعار ساختار شکنانه می‌دهند با شادی مردم مخالف هستند اینها «گروه فشار جدید» هستند. جمع را به هم می ریرند، خود مردم برخورد می کنند نباید ١٠ تا ٢٠ نفر مانع شادی ٢ هزار نفر شوند. خود مردم باید آرامش و سلامت برنامه ها و رویدادهای فرهنگی را باید حفظ کند.

ضرغامی بیان کرد: همه تلاش و برنامه ما و اعتباراتی که هزینه می‌شود برای رضایت و شادابی جامعه و شادی جوانان است. ما علاوه بر دفاع از میراث‌فرهنگی از حداقل حقوق مردم دفاع می‌کنیم، مراقبت‌های لازم در محیط‌های فرهنگی را انجام می‌دهیم، شاید تخلفی هم بشود طبق قانون برخورد می‌شود اما نباید همه چیز را به هم زد.

وزیر میراث فرهنگی بیان کرد: واگذاری بناهای تاریخی به به معنای فروختن نیست، اجاره داده می‌شود، این عبارت «واگذاری» اشتباه است. سرمایه گذار اجاره می کند و برای مرمت و نگهداری هزینه‌های میلیاردی هم انجام می‌دهد.

وی بیان کرد: اگر مشارکت مردم، بخش خصوصی و سرمایه گذار نباشد این بناها از بین می‌روند و موانع مشارکت ایرانیان خارج از کشور را رفع کردیم.

وزیر میراث فرهنگی بیان کرد: بودجه مرمت آثار در سال ١۴٠٢ حدود ۴١٧ میلیارد تومان شده است که نسبت به سال قبل که ٢٧۵ میلیارد تومان بود حدود ۵٢ درصد افزایش پیدا کرده است. سال گذشته کل اعتبارات عمرانی ما ٧٧ درصد یعنی ٢ برابر میانگین افزایش اعتبارات لایحه افزایش یافته است اما همین هم مشکل را حل نمی کند.

وی بیان کرد: از ٣۵ هزار اثر ثبت ملی، ١۴ هزار مربوط به بناهاست، بقیه محوطه های تاریخی است، که اگر ۴١٧ میلیارد را به ٣۵ هزار تقسیم کنیم هر اثری ١٢ میلیون تومان در سال تخصیص دارد یعنی روزی ٣٢ هزار تومان برای هر بنا که از دستمزد یک کارگر ساده کمتر است.

وزیر میراث فرهنگی بیان کرد: یکی دیگر از بودجه برای تملک بناها و بافت‌هاست که متاسفانه کل اعتبار سال ١۴٠٢ ،حدود ٨٨ میلیارد تومان است، حداقل اعتبار برای تملک اضطراری بنایی که درحال خراب شدن است ١٢هرار میلیارد تومان است. بودجه موزه‌ها ٣۶۴ میلیارد تومان است که نسبت به ۶ هزار میلیارد تومانی که برای حفظ بناهای موزه های موجود نیاز داریم واقعا خیلی کم است،

ضرغامی بیان کرد: تصمیم گرفتیم طرح های نیمه کاره موزه ها را به نهادهای عمومی مانند شهرداری ها و بنیاد مستضعفان بسپاریم، تا مرمت و تکمیل کنند و موزه ها را طبق دستورالعمل و توافق مدیریت می‌کنیم.

وی بیان کرد: البته طرح توسعه موزه ملی میدان مشق از این موضوع جدا است و منتظر تامین اعتبار لازم هستیم. ساختمان معوض مناسب باید به وزارت امورخارجه داده شود تا اقدام عملی و انتقال انجام شود، میدان مشق گنجینه بناهای تاریخی ما است.

۲۳۳۲۳۳

منبع مطلب و خبر: www.khabaronline.ir

حتما ببینید

رای دادگاه آمریکایی به‌نفع ایران چه‌طور شکست؟/ بازگشت الواح هخامنشی به‌کشور بعد از سال‌ها وقفه | ارزان تور

رای دادگاه آمریکایی به‌نفع ایران چه‌طور شکست؟/ بازگشت الواح هخامنشی به‌کشور بعد از سال‌ها وقفه | ارزان تور

منبع مطلب و خبر: www.khabaronline.ir : به‌گزارش خبرآنلاین، سال ۱۳۱۱ بیش از ۵۰ هزار لوح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *