آخرین خبرها
استفاده از هوش مصنوعی برای رمز گشایی از کتیبه های تاریخی| ارزان تور

استفاده از هوش مصنوعی برای رمز گشایی از کتیبه های تاریخی| ارزان تور


منبع مطلب و خبر: www.khabaronline.ir :

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در گزارش جدید آکسفورد آکادمیک، گروهی از توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی نحوه استفاده از پردازش زبان طبیعی (NLP) را برای ترجمه لوح‌های خط میخی از اکدی به انگلیسی توضیح می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

روسیه به دنبال این سلاح است!/ عکس

طرح اسلامی ساعت بن‌سلمان/ عکس

در این گزارش آمده است: «صدها هزار لوح گلی که به خط میخی حک شده اند، تاریخ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و علمی بین النهرین باستان را مستند می کنند. با این حال، بیشتر این اسناد به دلیل تعداد زیاد و تعداد محدودی از کارشناسان که قادر به خواندن آنها هستند، ترجمه نشده و غیرقابل دسترسی باقی می‌مانند.»

اما استفاده از هوش مصنوعی برای خواندن متن قدیمی به سادگی اجرای یک تصویر از طریق یک افزونه ChatGPT نیست.

گای گوترز، یکی از نویسندگان این گزارش، در مصاحبه ای به Decrypt بیان کرد: «چالش اصلی ما فقدان حجم زیادی از داده ها است. تنها مقدار کمی از داده‌ها وجود دارد که می‌توانید برای آموزش مدل‌ها استفاده کنید؛ ما توانستیم به ده‌ها هزار نمونه برسیم.»

گوترز بیان کرد: “اکدی زبان بسیار مهمی است. این زبان رایج در خاورمیانه قدیم و بین النهرین بود.” مردم در بین النهرین به زبان های مختلفی صحبت می کردند و از زبان اکدی برای برقراری ارتباط استفاده می کردند.

در همین حال، خط میخی حدود 3400 سال قبل از میلاد به وجود آمد و یکی از اولین سیستم های نوشتاری است که برای ثبت چندین گویش باستانی از جمله سومری، اکدی، هیتی، آرامی و پارسی باستان استفاده می شد.

قدیمی ترین اثر ادبی باقی مانده، حماسه گیلگمش، که در سال 1853 کشف شد، بیش از 4000 سال پیش به زبان اکدی با خط میخی نوشته شده است.

در ماه مه، یک تیم تحقیقاتی ایتالیایی مقاله‌ای منتشر کرد که در آن جزئیات چگونگی استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی مکان‌های باستانی برای اکتشافات باستان‌شناسی در دشت‌های سیل‌آلود بین‌النهرین را شرح می‌داد. در اوایل این ماه، دانشمندان از هوش مصنوعی برای کشف ژئوگلیف های نازکا، حکاکی های انسان و حیوانات در پرو بهره جستند.

منبع: decrypt

227227

منبع مطلب و خبر: www.khabaronline.ir

حتما ببینید

رای دادگاه آمریکایی به‌نفع ایران چه‌طور شکست؟/ بازگشت الواح هخامنشی به‌کشور بعد از سال‌ها وقفه | ارزان تور

رای دادگاه آمریکایی به‌نفع ایران چه‌طور شکست؟/ بازگشت الواح هخامنشی به‌کشور بعد از سال‌ها وقفه | ارزان تور

منبع مطلب و خبر: www.khabaronline.ir : به‌گزارش خبرآنلاین، سال ۱۳۱۱ بیش از ۵۰ هزار لوح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *