نقشه مترو تهران 1402 + راهنمای کامل تمام خطوط | ارزان تور

نقشه مترو تهران 1402 + راهنمای کامل تمام خطوط | ارزان تور


منبع مطلب و خبر: www.alibaba.ir :

تقریبا هرکسی که برای مدتی در تهران زندگی یا رفت‌و‌آمد کرده است، از حجم ترافیک آن گلایه دارد. این در شرایطی است که متروی تهران با هفت خط و سه انشعاب در حال فعالیت است و بخش بزرگی از شهروندان را به دور از ترافیک خودرویی، جابه‌جا می‌کند. در این راهنما می‌خواهیم با ساعات کار متروی تهران، خطوط و نیز نقشه مترو تهران آشنا شویم.

سرفصل‌های مقاله نمایش

فاصله هر ایستگاه مترو چند دقیقه است؟

این فاصله به ایستگاه‌های مترو بستگی دارد. مثلا فاصله ایستگاه مترو نواب تا میدان صنعت بسیار زیاد است؛ اما درصورتی‌که بخواهیم فاصله دو ایستگاه را که از نظر مکانی متوالی‌اند، در نظر بگیریم، هر ایستگاه مترو حدودا ۲ تا ۴ دقیقه با ایستگاه مجاور خود فاصله دارد.

از تهران تا کرج با مترو چقدر طول می‌کشد؟

شما می‌توانید این فاصله را در تقریبا ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه طی کنید.

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به ترمینال جنوب کدام است؟

خود ایستگاه مترو ترمینال جنوب به ترمینال جنوب چسبیده و از آن فاصله‌ای ندارد.

نگاهی به نقشه مترو تهران ۱۴۰۲ بیندازیم

به نظرم اگر حتی چند بار در هفته هم از مترو استفاده می‌کنید، به‌همراه‌داشتن نقشه مترو تهران ۱۴۰۲ می‌تواند به دردتان بخورد؛ البته که داخل همه قطارها، نقشه مترو تهران نصب شده است، اما به دو دلیل این نقشه‌ها ممکن است به کارتان نیاید:

هتل تهران پاییز ۱۴۰۱-بین متنی
 • در بعضی از قطارها، هنوز نقشه جدید متروی تهران اضافه نشده است.
 • ممکن است خارج از مترو بخواهید به نقشه مترو دسترسی داشته باشید. برای اطمینان از نقشه، به تاریخ به‌روزرسانی آن که کنار نقشه درج یا زیر آن نوشته شده، توجه کنید.

به همین دلیل ما در این بخش نقشه مترو تهران ۱۴۰۲ را با کیفیت بالا برای شما گذاشته‌ایم. نقشه جدید مترو تهران را روی گوشی‌تان ذخیره کنید تا یک بار برای همیشه خیالتان راحت شود.

نقشه مترو تهران 1402

نقشه مترو تهران روی گوگل مپ در سال ۱۴۰۲

همان طور که بیان کردیم، در ادامه این مطلب نقشه مترو تهران را بررسی خواهیم کرد، اما قبل از آن می‌خواهیم نقشه تهران با مترو را هم ببینید. می‌دانید چرا؟ چون که اگر کل نقشه تهران با مترو ۱۴۰۲ یا به‌عبارت‌دیگر ایستگاه های مترو تهران روی نقشه را با جزییات بیشتر ببینید، می‌توانید یک تصویر کلی از پوشش متروی تهران را در نظر داشته باشید.

رادیو دور دنیا (تهران)-بین‌متنی

این موضوع به شما کمک می‌کند بفهمید در کدام مناطق تهران خطوط ایستگاه مترو فعال‌اند و می‌توانید برای تردد از آن‌ها استفاده کنید.

نقشه مترو تهران 1401

همان طور که در نقشه مترو تهران می‌بینید، تراکم خطوط مترو در بخش مرکزی شهر بیشتر است، اما بخش‌های دیگر هم تا حدی بی‌نصیب نمانده‌اند. بااین‌حال شاید ناچار باشید در بعضی مسیرها از اتوبوس و تاکسی استفاده کنید.

حالا با خطوط مترو تهران آشنا شویم

اگر از استثنائات چشم‌پوشی کنیم، نحوه استفاده اکثر مردم از متروی تهران سال ۱۴۰۲ یک الگوی مشخص و نسبتا ثابتی دارد؛ یعنی معمولا برای محل کار از متروی تهران استفاده می‌کنند و در خطوط، مبدا و مقصد مشخصی رفت‌‍وآمد می‌کنند.

اگر شما هم از این دسته شهروندان‌اید، پس شناخت تمام خطوط روی نقشه مترو تهران خیلی به کارتان نمی‌آید. در عوض می‌توانید خطی را که بیشتر استفاده می‌کنید، خوب بشناسید.

در این بخش از راهنمای استفاده از متروی تهران می‌خواهیم تمامی خطوط فعال متروی تهران را بررسی کنیم. اطلاعاتی که در این بخش می‌خوانید از این قرار است:

 • ساعت کار متروی تهران (به تفکیک هر خط به‌صورت جداگانه)
 • برنامه حرکت قطارهای مترو (به تفکیک هر خط)
 • ایستگاه های خطوط مترو تهران

پس بیایید شروع کنیم.

خط ۱ متروی تهران ۱۴۰۲: خط تجریش – کهریزک

در نقشه مترو تهران ۱۴۰۲ مشخص است که خط یک متروی تهران که احتمالا طولانی‌ترین خط متروی درون‌شهری هم است، با رنگ قرمز روی نقشه مترو دیده می‌شود. خط یک، شمال تهران را با ۲۹ ایستگاه، به جنوب آن وصل می‌کند. در ادامه ایستگاه های خط ۱ مترو تهران و ساعات کاری خط یک را بخوانید.

 1. تجریش
 2. قیطریه
 3. شهید صدر
 4. قلهک
 5. دکتر شریعتی
 6. میرداماد
 7. شهید حقانی
 8. شهید همت
 9. مصلی امام خمینی
 10. شهید بهشتی
 11. شهید مفتح
 12. شهدای هفتم تیر
 13. طالقانی
 14. دروازه دولت
 15. سعدی
 16. امام خمینی
 17. پانزده‌خرداد
 18. خیام
 19. میدان محمدیه
 20. شوش
 21. پایانه جنوب
 22. شهید بخارایی
 23. علی‌آباد
 24. جوانمرد قصاب
 25. شهر ری
 26. پالایشگاه
 27. شاهد – باقرشهر
 28. حرم امام خمینی
 29. کهریزک

طبق نقشه مترو تهران ۱۴۰۲ اگر در ایستگاه اول خط یک سوار و در ایستگاه آخر پیاده شوید، حدودا ۷۱ دقیقه طول خواهد کشید تا این ۳۷.۵ کیلومتر را با مترو طی کنید.

ساعت کاری خط ۱ متروی تهران از ۵:۳۰ تا ۲۲:۳۰ است. اما باتوجه‌به ابلاغ مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، ساعت کاری تمام خطوط مترو تهران و حومه از تاریخ ۱آذر۱۳۹۹ تا اطلاع ثانوی تا ساعت ۲۲ است. برنامه حرکت قطارهای خط یک را هم می‌توانید در عکس زیر ببینید:

نقشه مترو تهران

نقشه مترو تهران

همزمان با برپایی نمایشگاه قرآن در مصلای امام خمینی(ره) از تاریخ  ۲۷ فروردین لغایت ۹ اردیبهشت؛ در ساعات ۲۲:۲۰ ، ۲۲:۴۰ و ۲۳:۰۰ سه اعزام فوق‌العاده از مبدا شهرری و در ساعات ۲۲:۲۰، ۲۲:۴۰، ۲۳:۰۰ و ۲۳:۳۰ چهار اعزام فوق‌العاده از مبدا تجریش در خط یک از نقشه مترو تهران انجام می‌شود.

خط ۲ و نقشه مترو تهران ۱۴۰۲: خط صادقیه – فرهنگ‌سرا

خط دو مترو تهران که شاید پرترددترین خط هم باشد، در نقشه مترو تهران ۱۴۰۲ با رنگ آبی پررنگ روی نقشه دیده می‌‎شود. خط دو با ۲۲ ایستگاه، از شرق به غرب کشیده شده است. حالا بیایید ایستگاه‌ های خط دو و ساعات کاری آن را بدانیم:

 1. تهران (صادقیه)
 2. طرشت
 3. دانشگاه شریف
 4. شادمان
 5. شهید نواب‌صفوی
 6. میدان حر
 7. دانشگاه امام علی
 8. حسن‌آباد
 9. امام خمینی
 10. ملت
 11. بهارستان
 12. دروازه شمیران
 13. امام حسین
 14. شهید مدنی
 15. سبلان
 16. فدک
 17. جانبازان
 18. سرسبز
 19. دانشگاه علم و صنعت
 20. شهید باقری
 21. تهران‌پارس
 22. فرهنگ‌سرا

برای رفتن از ابتدا تا انتهای خط دو روی نقشه مترو تهران که تقریبا ۲۵ کیلومتر است، به ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارید. ساعت کاری خط دو ساعت ۵:۳۰ شروع و ۲۲:۳۰ تمام می‌شود. اما باتوجه‌به ابلاغ مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، ساعت کاری تمام خطوط مترو تهران و حومه از تاریخ ۱آذر۱۳۹۹ تا اطلاع ثانوی تا ساعت ۲۲ است.

برنامه حرکت قطارهای آن را هم در عکس زیر ببینید:

قطارهای ایستگاه صادقیه

قطارهای ایستگاه فرهنگسرا خط ۳ متروی تهران ۱۴۰۲: خط قائم – آزادگان

خط سه مترو که با رنگ آبی کم‌رنگ روی نقشه مترو تهران ۱۴۰۲ است، مسیر شمال تا جنوب تهران و برعکس آن را با ۲۵ ایستگاه طی می‌کند. ایستگاه های خط سه را بشناسید:

قائم، شهید محلاتی، اقدسیه، نوبنیاد، حسین آباد، میدان هروی، شهید زین‌الدین، خواجه عبدالله انصاری، شهید صیاد شیرازی، شهید قدوسی، سهروردی، شهید بهشتی (تقاطع به خط یک مترو)، میرزای شیرازی، میدان جهاد، میدان حضرت، ولی عصر (تقاطع با خط شش مترو)، تئاتر شهر (تقاطع با خط چهار مترو)، منیریه، مهدیه (تقاطع با خط هفت مترو)، راه‌آهن، جوادیه، زمزم، شهرک شهید شریعتی، عبدل‌آباد، نعمت آباد، آزادگان

 

 1. قائم
 2. شهید محلاتی
 3. اقدسیه
 4. نوبنیاد
 5. حسین‌آباد
 6. میدان هروی
 7. شهید زین‌الدین
 8. خواجه عبدالله انصاری
 9. شهید صیادشیرازی
 10. شهید قدوسی
 11. سهروردی
 12. شهید بهشتی
 13. میرزای شیرازی
 14. میدان جهاد
 15. میدان ولی‌عصر
 16. تئاتر شهر
 17. منیریه
 18. مهدیه
 19. راه‌آهن
 20. جوادیه
 21. زمزم
 22. شهرک شریعتی
 23. عبدل‌آباد
 24. نعمت‌آباد
 25. آزادگان

طی‌کردن خط سه از نقشه مترو تهران که تقریبا ۳۳.۷۰ کیلومتر است، ۶۰ دقیقه زمان می‌برد. ساعات کاری آن از ۵:۳۰ تا ۲۲:۳۰ است. اما باتوجه‌به ابلاغ مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، ساعت کاری تمام خطوط مترو تهران و حومه از تاریخ ۱آذر۱۳۹۹ تا اطلاع ثانوی تا ساعت ۲۲ است.

برنامه حرکت قطارهای خط ۳ را در عکس زیر برای شما آماده کرده‌ایم:

نقشه مترو تهران

نقشه مترو تهرانخط ۴ نقشه مترو تهران ۱۴۰۲: خط شهید کلاه‌دوز – ارم سبز

خط چهار متروی تهران با رنگ زرد نشان داده می‌شود و جز خطوط پرتردد هم است. یادتان باشد که این خط، یک انشعاب به سمت فرودگاه مهرآباد هم دارد. بیایید ۱۹ ایستگاه خط چهار از نقشه مترو تهران را بشناسیم:

 1. شهید کلاهدوز
 2. نیروی هوایی
 3. نبرد
 4. پیروزی
 5. ابن سینا
 6. میدان شهدا
 7. دروازه شمیران
 8. دروازه دولت
 9. فردوسی
 10. تئاتر شهر
 11. میدان انقلاب اسلامی
 12. توحید
 13. شادمان
 14. دکتر حبیب‌الله
 15. استاد معین
 16. میدان آزادی
 17. بیمه
 18. شهرک اکباتان
 19. ارم سبز

ابتدا تا انتهای خط چهار روی نقشه مترو تهران ۲۱ کیلومتر است که ۴۲ دقیقه زمان لازم دارد. این خط از ساعت ۵:۳۰ تا ۲۲:۳۰ فعال است. اما باتوجه‌به ابلاغ مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، ساعت کاری تمام خطوط مترو تهران و حومه از تاریخ ۱آذر۱۳۹۹ تا اطلاع ثانوی تا ساعت ۲۲ است.

برنامه حرکت قطارهای خط چهار هم در عکس زیر آمده است.

ساعت حرکت قطارهای اکسپرس

ساعت حرکت قطارهای اکسپرسخط ۵ متروی تهران ۱۴۰۲: خط گل‌شهر – صادقیه (تهران)

خط پنج از نقشه مترو تهران که سبزرنگ است، با ۱۲ ایستگاه، گل‌شهر را به صادقیه تهران وصل می‌کند. ایستگاه های خط پنج موارد زیر است:

 1. شهید سلیمانی
 2. گل‌شهر
 3. محمدشهر
 4. کرج
 5. اتمسفر
 6. گرم دره
 7. وردآورد
 8. ایران خودرو
 9. چیتگر
 10. ورزشگاه آزادی
 11. ارم سبز
 12. تهران (صادقیه)

خط پنج تقریبا ۴۱.۵ کیلومتر طول دارد که ۵۷ دقیقه زمان می‌برد. ساعات کاری خط پنج از ۵ تا ۲۲:۳۰ است. اما باتوجه‌به ابلاغ مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، ساعت کاری تمام خطوط مترو تهران و حومه از تاریخ ۱آذر۱۳۹۹ تا اطلاع ثانوی تا ساعت ۲۲ است.

برنامه حرکت قطارهای خط پنج روی نقشه مترو تهران ۱۴۰۲ را در عکس زیر ببینید:

ساعت حرکت قطارهای اکسپرس

ساعت حرکت قطارهای اکسپرس

نقشه مترو تهران

نقشه مترو تهرانخط ۶ متروی تهران ۱۴۰۲: خط دولت‌آباد – امام حسین و خط شهید ستاری – دانشگاه تربیت مدرس

خط شش مترو که صورتی‌رنگ است، از خطوط تازه‌تاسیس شده است که دو نیمه غربی و شرقی دارد که به‌خاطر تکمیل کارهای اجرایی باقی‌مانده برنامه حرکتی نسبتا متفاوتی دارد. خط ۶ متروی تهران، با ۱۷ ایستگاه و ۲۷ کیلومتر مسیر از محدوده دولت‌آباد تا بزرگراه شهید ستاری به‌صورت یکپارچه در حال خدمت‌رسانی است.
تعدادی ایستگاه در این خط در حال ساخته‌شدن بوده و کل خط در حال توسعه به‌سمت غرب تهران است. فاصله حرکت قطارها در خط ۶، هر ۱۵ دقیقه یکبار است.

 1. دولت آباد
 2. کیان شهر
 3. بعثت
 4. شهید رضایی
 5. امیرکبیر
 6. میدان شهدا
 7. امام حسین
 8. شهدای هفتم تیر
 9. میدان حضرت ولی عصر (عج)
 10. بوستان لاله
 11. کارگر
 12. دانشگاه تربیت مدرس
 13. شهرک آزمایش
 14. مرزداران
 15. یادگار امام
 16. شهید اشرفی اصفهانی
 17. شهید ستاری

نقشه مترو تهران

نقشه مترو تهران

البته باتوجه‌به ابلاغ مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، ساعت کاری تمام خطوط نقشه مترو تهران و حومه از تاریخ ۱آذر۱۳۹۹ تا اطلاع ثانوی تا ساعت ۲۲ است.

برای تکمیل برخی کارهای اجرایی باقی‌مانده در خط ۶ و اصلاحات موردنیاز برای مدار راه، مقرر شده است برنامه زمانی حرکت قطار خط ۶ تا اطلاع ثانوی به شرح زیر تغییر داده شود:

نقشه مترو تهران

خطوط ایستگاه متروی تهرانخط ۷ متروی تهران ۱۴۰۲: خط بسیج – میدان صنعت

این خط بنفش که نسبتا تازه‌تاسیس شده است، ۲۰ ایستگاه دارد. ایستگاه‌های خط هفت روی نقشه مترو تهران ۱۴۰۲ این‌هاست:

 1. شهید دادمان
 2. میدان صنعت
 3. برج میلاد تهران
 4. بوستان بیان کردگو
 5. دانشگاه تربیت مدرس
 6. مدافعان سلامت
 7. توحید
 8. شهید نواب صفوی
 9. رودکی
 10. کمیل
 11. بریانک
 12. هلال احمر
 13. مهدیه
 14. میدان محمدیه
 15. مولوی
 16. میدان قیام
 17. شهدای هفده شهریور
 18. چهل تن دولاب
 19. آهنگ
 20. بسیج

این خط حدود ۲۷ کیلومتر است و ۴۵ دقیقه زمان می‌برد. ساعات کاری خط هفت از نقشه مترو تهران از ۵:۳۰ تا ۲۲:۰۰ است.

برنامه حرکت قطارهای خط هفت را در زیر ببینید:

خطوط ایستگاه متروی تهران

خطوط ایستگاه متروی تهرانخط انشعابی فرودگاه امام خمینی: خط شاهد – فرودگاه امام خمینی

این خط در حقیقت یک انشعاب از خط ۱ (تجریش – کهریزک) است و در کل سه ایستگاه دارد:

رادیو دور دنیا (تهران)-بین‌متنی
 1. شاهد – باقرشهر
 2. نمایشگاه شهر آفتاب
 3. فرودگاه امام خمینی

مسافتی که این خط طی می‌کند حدود ۳۰ کیلومتر در عرض ۴۰ دقیقه است. ساعت کاری آن هم از ۷:۲۰ تا ۱۹:۲۰ است.

برنامه حرکت قطارهای خط فرودگاه امام خمینی از نقشه مترو تهران را در عکس زیر می‌توانید ببینید:

خطوط ایستگاه متروی تهران

خطوط ایستگاه متروی تهرانخط انشعابی فرودگاه مهرآباد: خط بیمه – پایانه ۴ و ۶ فرودگاه مهرآباد

این خط زردرنگ هم انشعابی از خط چهار است که در کل سه ایستگاه دارد:

 1. بیمه
 2. پایانه ۱ و ۲ فرودگاه مهرآباد
 3. پایانه ۴ و ۶ فرودگاه مهرآباد

این خط کوتاه، فاصله ۲ کیلومتر را در چهار دقیقه طی می‌کند و ساعات کاری آن از ۵:۳۷ تا ۲۲:۳۰ است.

برنامه حرکت قطارهای این خط از نقشه مترو تهران را می‌توانید در عکس زیر مشاهده کنید:

نقشه متروی تهرانمتروی تهران سال 1401

خط انشعابی هشتگرد: خط گل‌شهر – شهید سپهبد قاسم سلیمانی

این خط سبزرنگ از نقشه مترو تهران هم انشعابی از خط پنج است که در کل دو ایستگاه دارد:

 1. گل‌شهر
 2. شهید سپهبد قاسم سلیمانی

این خط، فاصله ۲۶ کیلومتر را در ۴۰ دقیقه طی می‌کند و ساعات کاری آن از ۸ تا ۱۵:۴۰ است.

برنامه حرکت قطارهای این خط را می‌توانید در عکس زیر مشاهده کنید:

ایستگاه‌های مناسب ویلچر در نقشه مترو تهران

خبر خوب آن که در حال حاضر تعدادی از ایستگاه‌ها روی نقشه مترو تهران مناسب ویلچرند، هرچند محدودند. برای همین اگر ویلچر به‌همراه دارید، بهتر است از قبل ایستگاه‌هایی که در هر خط امکانات کافی دارند، شناسایی کنید تا با مشکل مواجه نشوید.

افرادی که با ویلچر تردد می‌کنند، می‌توانند با درنظرگرفن فهرست ایستگاه های مناسب ویلچر در هر خط مترو، رفت‌وآمد راحت‌تری را در این وسیله نقلیه عمومی تجربه کنند. فهرست ایستگاه‌های مترو مناسب ویلچر به تفکیک خطوط مترو در زیر آمده است:

نقشه متروی تهران

نقشه متروی تهرانایستگاه‌های مناسب ویلچر خط ۱ (تجریش – کهریزک) به‌همراه انشعاب خط ۱

 • قلهک
 • دکتر شریعتی
 • میرداماد
 • شهید بهشتی
 • شهید مفتح
 • شهدای هفتم تیر
 • سعدی
 • امام خمینی
 • خیام
 • میدان محمدیه
 • شوش
 • پایانه جنوب
 • شهید بخارایی
 • علی‌آباد
 • جوانمرد قصاب
 • شهر ری
 • شاهد – باقرنژاد
 • فرودگاه امام خمینی
 • حرم امام خمینی
 • کهریزک

ایستگاه‌های مناسب ویلچر خط ۲ (تهران (صادقیه) – فرهنگ‌سرا)

 • تهران (صادقیه)
 • طرشت
 • دانشگاه شریف
 • شادمان
 • میدان حر
 • امام خمینی
 • امام حسین
 • شهید مدنی
 • جانبازان
 • سرسبز
 • دانشگاه علم و صنعت
 • شهید باقری
 • تهران‌پارس

نقشه مترو تهران و ایستگاه‌های مناسب ویلچر خط ۳ (قائم – آزادگان)

 • شهید بهشتی

ایستگاه‌های مناسب ویلچر خط ۴ (کلاه‌دوز – ارم سبز) در نقشه مترو تهران

 • شادمان
 • ارم سبز

ایستگاه‌های مناسب ویلچر خط ۵ (تهران (صادقیه) – گل‌شهر)

 • تهران (صادقیه)
 • ارم سبز
 • ورزشگاه آزادی
 • چیتگر
 • ایران خودرو
 • وردآورد
 • گرم‌دره
 • اتمسفر
 • کرج
 • محمدشهر
 • گل‌شهر

نقشه مترو تهران و ایستگاه های مناسب ویلچر خط ۶ ( دولت‌آباد – امام حسین)

 • شهدای هفتم تیر
 • امام حسین

ایستگاه های مناسب ویلچر خط ۷ (میدان صنعت – بسیج)

 • برج میلاد تهران
 • میدان محمدیه
 • بسیج

ایستگاه‌های دارای آسانسور روی نقشه مترو تهران چهار شرایط کلی دارند:

 • آسانسور از سطح خیابان به یک سکو
 • آسانسور از سطح خیابان به هر دو سکو
 • آسانسور از سالن فروش بلیط به سکو
 • آسانسور از سطح خیابان به سالن فروش بلیط و از سالن فروش بلیط به سکو

هرکدام از این شرایط با شکل خاصی در نقشه مترو تهران ۱۴۰۲ قابل مشاهده است. در ادامه عکس نقشه ایستگاه های مناسب ویلچر را مشاهده می‌کنید.

ایستگاه های مناسب ویلچر نقشه متروی تهران
برای دانلود نقشه ایستگاه‌های مناسل ویلچر مترو تهران ۱۴۰۲ باکیفیت بالا، روی تصویر کلیک کنید.

ایستگاه‌های مناسب‌سازی‌شده برای مسیر ویژه نابینایان

شهرداری تهران فقط به فکر عزیزانی که با ویلچر تردد می‌کنند، نبوده است و مسیرهایی را هم ویژه نابینایان مناسب کرده است. بنابراین افراد نابینا هم می‌توانند در بعضی ایستگاه‌ها از نقشه مترو تهران به‌راحتی رفت‌وآمد و از خدمات حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند.

همان طور که در تصویر زیر می‌بینید، اغلب ایستگاه‌ها در نقشه مترو تهران به ویژه در خط ۱ و ۲ برای نابینایان مناسب‌سازی شده است.

نقشه متروی تهران

روش‌های خرید بلیط مترو تهران

برای این که بتوانید از متروی تهران استفاده کنید، حتما باید بلیط داشته باشید و پول نقد یا کارت‌کشیدن به‌هیچ‌عنوان پذیرفته نیست. در صورت نداشتن بلیط، نمی‌توانید از گیت‌های مترو عبور کنید. اینکه کدام روش خرید بلیط را انتخاب کنید با خودتان است من در ادامه دو روش مرسوم و ساده خرید را توضیح خواهم داد.

خرید حضوری بلیط مترو تهران

اگر خیلی کم از مترو تهران استفاده می‌کنید، می‌توانید از بلیط‌های کاغذی تک و دو سفره استفاده کنید. گیشه‌هایی در هر ایستگاه مترو وجود دارد که می‌توانید این بلیط‌ها را از آنجا تهیه کنید. اما درصورتی‌‌که هر روز با مترو رفت‌وآمد می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم یک کارت شارژی مترو تهیه کنید و آن را به میزان نیازتان شارژ کنید. هر زمان که شارژ این کارت‌ها تمام شود، می‌توانید دوباره آن‌ها را شارژ کنید و از روی نقشه مترو تهران از آن استفاده کنید. به‌طورکلی استفاده از کارت مترو شارژی مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

دستگاه بلیط مترو تهران

جز گیشه حالا دستگاه‌های الکترونیکی نیز به چرخه صدور بلیط مترو ورود کرده اند و با انتخاب نوع سفر و کارت کشیدن، بلیط یکبارمصرف سفر با مترو را ارائه می دهند. پس از دریافت بلیط مترو را روی گیت‌های ورودی مترو قرار دهید و به سمت محل سوار شدن مترو حرکت کنید. حتما به این مسئله دقت کنید که برای عبور از گیت باید بلیط تک سفره داشته باشید و QR کد سفر یا کارت مترو را روی لیزر چشمی آن قرار دهید تا مسیر باز شود.

خرید آنلاین بلیط مترو تهران

روش دیگر خرید بلیط مترو استفاده از اپلیکیشن‌های خدمات شهری است. دو برنامه مرسوم برای اینکار هست یکی برنامه تهران من که بلیط‌های تک سفره، حومه شهر و…. را دارد. به‌صورت آنلاین بلیط را تهیه می‌کنید و مثل بلیط تکنفره، کد داده شده را به گیت نشان می‌دهید تا مسیر باز شود.

برنامه تهران من

برنامه دیگر هم شاپ نام دارد که دقیقا همین خدمات یعنی خرید بلیط مترو به‌صورت آنلاین را برایتان مقدور می‌کند.

اپلیکیشن مترو تهران

یکی از مهمترین ابزارهای مدیریت سفر با مترو در شهر تهران اپلیکیشنی است که با عنوان مترو تهران شناخته می‌شود. برنامه کاربردی و جالبی که علاوه‌بر نقشه شماتیک مترو خدماتی مثل موقعیت سنجی براساس GPS و پیشنهاد ایستگاه مترو، پیشنهاد انتخاب مسیر مترو برای رسیدن به مقصد مشخص شده، ساعت حرکت و زمان رسیدن خطوط مترو به ایستگاه‌های مختلف و… را برای شما مشخص می‌کند. اگر قصد سفر با مترو دارید و محل ایستگاه‌های آن را نمی‌دانید بهترین ابزار برای راهنمایی شما همین اپلیکیشن مترو تهران است.

برنامه مترو تهران

لازم به ذکر است که این برنامه به‌صورت آفلاین نیز خدمات دهی دارد.

قیمت بلیط مترو تهران

همیشه در ایران یکی از مهمترین مسائلی که قبل از بررسی کیفیت به ذهن مردم می‌رسد، قیمت است. مترو نیز از این قاعده مستثنا نیست. قیمت‌ بلیط مترو نسب‌به سال قبل افزایش محدودی داشته است. بلیط‌های تک سفره BRT  چیزی حدود ۲۵۰۰ تومان قیمت دارد. البته این قیمت سفرهای داخل شهر است و سفر با مترو به حومه شهر تهران ۳۴۰۰ تومان می‌باشد. بلیط تک سفر به هشتگر ۷۵۰۰ و تک سفره به فرودگاه امام ۱۲۵۰۰ تومان اعلام شده است.

انواع قطارهای مترو تهران

به طور کلی دونوع قطار مترو در خطوط مترو تهران خدمات دهی دارند. یکی قطارهای درون شهری که اغلب مردم از آن‌ها ذهنیت دارند و یکی قطارهای برون شهری که مخصوص سفر به حومه شهر تهران هستند.

قطار داخل شهر

قطارهای درون شهری همان مترو زیرزمینی است که از تونل‌های تاریک عبور می‌کند. صندلی‌های استادیومی دارد و که امکاناتی مثل نمایش خط حرکتی مترو به‌صورت دیجیتالی یا نمایش ایستگاه مبدا و مقصد دارند. این قطارها تقریبا به‌روزهستند ولی ظرفیتشان خصوصا برای نشستن بسیار کم است و اغلب مسافران داخلش باید تا رسیدن به مقصد ایستاده منتظر بمانند.

مترو تهران

قطار بیرون شهر

قطارهای حومه شهر مدل جدید از قطارهای مترو تهران است که شباهت بیشتری به اتوبوس دارد. صندلی‌های راحتتر یا همان اتوبوسی و دو طبقه بودن از ویژگی‌های بارز قطارهای بیرون شهر مترو تهران است. این مسئله راهم مد نظر داشته باشید که مترو حومه روی زمین حرکت می‌کند و دیگر زیرزمینی نیست.

اطلاعات کامل مترو تهران در یک جدول

سال ساخت مترو تهران شروع از سال ۱۳۵۶ – پایان: درحال توسعه
سال بهره برداری از مترو تهران ۱۶ اسفند سال ۱۳۷۷
تعداد کل ایستگاه های مترو تهران ۱۴۵ ایستگاه مترو
حداکثر ظرفیت حمل مسافر در هر واگن (نشسته و ایستاده) ۱۸۰-۱۹۰ نفر
تعداد قطار های مترو تهران ۲۱۷ قطار مترو
سن ناوگان حمل و نقل مترو تهران میانگین سنی قطارهای مترو ۱۰ تا ۱۵ سال

نقشه مترو تهران ۱۴۰۲ را شناختید؟

در این راهنما تقریبا هر چیزی را که درباره متروی تهران لازم داشتید، برایتان بیان کردیم. باتوجه‌به این حجم توسعه خطوط مترو، هیچ جای تعجبی ندارد که چند وقت دیگر، مترو تا روستاهای اطراف تهران هم کشیده شود. مثلا الان به نقشه مترو تهران دسترسی دارید و می‌دانید که ساعات کار متروی تهران در هر خط از چه زمانی تا چه زمانی است.

اگر درباره متروی تهران باز هم سوالی دارید، حتما در بخش نظرات به ما اعلام کنید تا جواب بدهیم.

منبع مطلب و خبر: www.alibaba.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *