آخرین خبرها
جاهای دیدنی قوچان و بازدید از کوهستان‌ها تا چشمه‌های آب گرم | ارزان تور

جاهای دیدنی قوچان و بازدید از کوهستان‌ها تا چشمه‌های آب گرم | ارزان تور


منبع مطلب و خبر: www.alibaba.ir :

کوهستان‌ها و شهرهای کوهستانی در همه فصول زیبا هستند. یکی از همین شهرهای زیبای کوهستانی، شهرستان قوچان، یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی خراسان رضوی است. جاهای دیدنی قوچان از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار و منحصربه‌فردی است که دل هر مسافری را می‌برد.

شهرستان قوچان که در قسمت شمالی استان خراسان رضوی واقع شده، یکی از همسایه‌های ترکمنستان است. قوچان قدمت چندین ساله دارد که در دوران قرون وسطی آن را به اسم‌های خبوشان و خوجان هم می‌شناختند.

موقعیت جغرافیایی خاص قوچان باعث شده تا این شهر همیشه آب‌وهوای خنک‌تری نسبت به بخش‌های دیگر خراسان داشته باشد؛ به همین دلیل یکی از اولین انتخاب‌های هر گردشگری در فصول گرم سال، جاهای دیدنی قوچان است. در ادامه جذاب ترین جاهای دیدنی قوچان را در مجله گردشگری علی‌بابا با هم مرور می‌کنیم.

قوچان کجاست؟

شهرستان قوچان که در قسمت شمالی استان خراسان رضوی واقع شده، یکی از همسایه‌های ترکمنستان است.

بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در قوچان کدام است؟

باغ ملی، آب گرم شهر کهنه و منطقه گردشگری باجگیران از جذاب‌ترین گزینه‌های طبیعت‌گردی قوچان هستند.

جاهای زیارتی قوچان کجاست؟

امامزاده سلطان ابراهیم و مسجد جامع قوچان مخصوص کسانی است که حال و هوای معنوی و آرامش را دوست دارند.

معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی قوچان کدام است؟

باغ ملی از مشهورترین پارک‌های قوچان است که بیشتر ساکنین و گردشگران به آن‌جا می‌روند و پیک‌نیک می‌کنند.

بهترین جاهای تاریخی و دیدنی قوچان کدام است؟

قوچان جاهای تاریخی جذاب زیادی دارد؛ اما از بین آن‌ها موزه مردم‌شناسی و کاروان‌سرای سهل آباد را هیچ وقت از قلم نیندازید.

جاهای دیدنی قوچان: طبیعت‌گردی

در ادامه بعضی از پرطرفدارترین دیدنی های قوچان را که طبیعت بکر و زیبایی هم دارند به شما اطلاعاتی در مورد می‌کنم.

عکس از: سایت Google Maps

– روستای رهورد

روستای زیبای رهورد با آب‌وهوای کوهستانی و طبیعت سرسبز خود، از جذاب‌ترین جاهای دیدنی قوچان است. این روستا که در ۳۵ کیلومتری شمال غربی قوچان واقع شده، اولین انتخاب گردشگران در بهار و به‌خصوص اردیبهشت ماه است.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Iribnews

این روستا از جاهای دیدنی قوچان در زمان‌های قدیم به «شهر رز» یا شهر «فیروزه» هم معروف بوده و معماری چشمگیر آن نشان‌دهنده هنر و تمدن پیشرفته ایران قدیم است. اسم این شهر از کلمه «رهبر» گرفته شده و این نشان می‌دهد در دوران اشکانیان این روستا مکان اقامت خانواده حاکمان دولتی بوده است. برای رفتن به این روستا باید مسیرجاده ارتباطی واصلی بین جاده قوچان- درگز و جاده قوچان-شیروان را طی کنید.

لوکیشن روستای رهورد روی گوگل مپ

– روستای دربادام

یکی دیگر از دیدنی های قوچان که حتما باید از آن بازدید کنید، روستای دربادام است. این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال غربی قوچان و ۱۷۵ کیلومتری مشهد قرار دارد. به دلیل قرار گرفتن روستای دربادام از جاهای دیدنی قوچان نزدیک مرز، در آن‌جا ممکن است برجک‌های نگهبانی زیادی ببینید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

دربادام از جاهای دیدنی قوچان جزو ارزشمندترین منطقه‌های ییلاقی و جاهای تفریحی قوچان است. مردم این روستا برای تامین آب موردنیازشان از آب رودخانه مشهور شاهرگ استفاده می‌کنند؛ این رودخانه در ارتفاعات روستا است و البته یکی از پاتوق‌های جوانان ساکن روستا و گردشگران هم شناخته می‌شود.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن روستای دربادام روی گوگل مپ

– روستای برسلان از جاهای دیدنی قوچان

در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق شهرستان قوچان، روستای سرسبز و زیبای برسلان از جاهای دیدنی قوچان وجود دارد. این روستا از نظر هنر و گردشگری اهمیت خیلی زیادی دارد؛ با ورود به برسلان با آثار تاریخی و معماری خیره کننده آن مواجه می‌شوید که همگی به ثبت آثار ملی ایران رسیده‌اند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

با ورود به این روستا، می‌توانید از باغ‌های رنگارنگ میوه لذت ببرید. روستای برسلان برای کسانی مناسب است که عاشق سرما و خنکی هوا هستند و دوست دارند در میان درختان و جنگل‌ها راه بروند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن روستای برسلان روی گوگل مپ

 – روستای شارک

یکی از جذاب‌ترین دیدنی های قوچان، روستای شارک یا شاهرگ است. اگر اهل شنا و آب ‌بازی هستید، حتما از این روستا از جاهای دیدنی قوچان  بازدید کنید؛ چون شارک پر از آبشارو رودخانه است. با دیدن طبیعت خوش آب و هوا و خنکی این روستا شاید دلتان بخواهد تا همیشه آن‌جا بمانید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

این روستای جذاب از جاهای دیدنی قوچان در ۴۵ کیلومتری شمال قوچان است و برای رفتن به آن باید وارد جاده قوچان به باجگیران شوید. آب‌وهوای خنک این روستا و رودخانه‌های زیبای آن، از عواملی هستند که گردشگران زیادی را جذب این روستای دلفریب می‌کنند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن روستای شارک روی گوگل مپ

– دره‌ یوسف خان

طبیعت بکر و سرسبز، درختان گیلاس، چنار، سپیدار و بادام از جذابیت‌های دره یوسف خان، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری قوچان است. این روستای ییلاقی همیشه در نیمه اول سال، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

بسیاری از افراد برای پیک‌نیک و طبیعت‌گردی به این روستای زیبا از جاهای دیدنی قوچان سفر می‌کنند و لذت می‌برند. این روستا پر از منابع آب و کشتزارهای فراوان است که این عوامل باعث جذب گردشگران زیادی شده است. جالب است بدانید دره یوسف خان حدود دو قرن قدمت دارد.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Wikimedia

آدرس دره یوسف خان در گوگل مپ

لوکیشن دره یوسف خان روی گوگل مپ

– دره‌ شمخال از جاهای دیدنی قوچان

یکی از شاهکارهای معماری ایران، دره شمخال قوچان است. این روستا با آب‌وهوای مطلوب و خنک خود و رودخانه‌های فراوانی که دارد، دل هر گردشگری را می‌برد. دره شمخال یکی از کم‌نظیرترین دره‌هایی است که با رد شدن رودخانه‌ای از میان آن، هم دره است و هم محلی برای آب‌تنی و شنا.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

این دره از جاهای دیدنی قوچان که در ۸۰ کیلومتری قوچان است، با آب فراوان و زیادی که به دلیل رودخانه‌هایش دارد، همیشه خنک و معتدل است. با ورود به این دره درختان زیبا و بلند گردو اولین چیزی است که توجه شما را به خود جلب می‌کنند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن دره شمخال روی گوگل مپ

– غار کلر

این غار که در ۲۵ کیلومتری شرق قوچان قرار دارد، یکی از قدیمی‌ترین پناهگاهان دوران ایلخانی است. غار کلر در روستای کلر واقع شده و چاله‌ها و حفره‌های زیادی دارد. اسم این غار از جاهای دیدنی قوچان از یک روستای خوش آب و هوا و سرسبز گرفته شده که در همان منطقه قرار دارد. غار کلر قوجان در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت ملی رسید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Gardeshgari724

لوکیشن غار کلر روی گوگل مپ

– آبشار و دره‌ سراب

از بی‌نظیرترین جاذبه های گردشگری قوچان می‌توان به آبشار و دره سراب اشاره کرد؛ این مکان گردشگری در ۱۲ کیلومتری قوچان و در ارتفاعات کوه محمد بیک قرار گرفته است. این آبشار علاوه‌بر آب‌وهوای خنک و ارتفاعات جذاب خود، طبیعت سرسبز و زیبایی هم دارد.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Mehrnews

زمستان‌های این منطقه بسیار سرد است و شاید برای کسانی مناسب باشد که هوای سرد را دوست دارند اما اگر دوست دارید در بهترین وقت از آبشار و دره سراب بازدید کنید، پیشنهاد ما در فصل تابستان است که هوای بسیار جذاب و معتدلی دارد.

لوکیشن آبشار و دره سراب روی گوگل مپ

– رود اترک از جاهای دیدنی قوچان

اگر دوست دارید از یکی از بلندترین رودخانه‌های ایران و طولانی‌ترین رودخانه ترکمنستان بازدید کنید، رود اترک از جاهای دیدنی قوچان برای شما است. شروع این رود از قوچان شروع می‌شود و با گذر است ترکمنستان و بجنورد به شیروان می‌رسد و انتهای آن وارد دریای خزر می‌شود.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

اگر دوست دارید از این رودخانه زیبا و جذاب بازدید کنید، بعد از رفتن به قوچان داخل همین شهر، رود اترک از جاهای دیدنی قوچان را هم می‌بینید. پیشنهاد ما برای سفر به این رود روزهای آخر بهار است. یعنی زمانی که رودخانه پرآب شده و حتی می‌توانید در آن ماهیگیری هم کنید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن رود اترک روی گوگل مپ

– سد تبارک

از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری قوچان، سد تبارک از جاهای دیدنی قوچان است؛ این دریاچه در ۲۱ کیلومتری شمال شرقی قوچان قرار دارد که از جذاب‌ترین مکان‌های گردشگری خراسان رضوی است. برای دیدن این سد باید از کمربندی شهید مدرس وارد فلکه دفاع مقدس شوید و به سمت روستای هی هی بروید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

اگر به ماهیگیری علاقه دارید، می‌توانید با پرداخت مبلغی به عنوان ورودی، در رودخانه ماهیگیری کنید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن سد تبارک روی گوگل مپ

جاذبه های تاریخی قوچان

در ادامه مهم‌ترین جاهای تاریخی قوچان را اطلاعاتی در مورد می‌کنم.

– کاروانسرای سهل آباد

از جذابیت‌های جاهای دیدنی قوچان، کاروانسرای سهل آباد است که در آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است. قدمت این اثر تاریخی به اواخر دوران تیموری و اوایل حکومت صفویه برمی‌گردد. این کاروانسرا در ۱۵ کیلومتری شمال غرب روستای سید آباد قرار دارد.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Quchan

لوکیشن کاروانسرای سهل آباد روی گوگل مپ

– یخدان نمدمال از جاهای دیدنی قوچان

از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی قوچان می‌توانیم یخدان نمدمال را نام ببریم. این اثر که در سال ۱۳۸۲ به ثبت آثار ملی ایران رسیده، معماری بی‌نظیری دارد. مواد تشکیل‌دهنده یخدان نمدمال شامل خشت و گل است که به شکل مخروطی روی هم ریخته شده‌اند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Wikimedia

این سازه از جاهای دیدنی قوچان دو درگاه ورودی دارد که با گذشت زمان یکی از آن‌ها مسدود شده است. برای استحکام بیشتر این بنا از چوب‌هایی هم استفاده شده و دیده شدن تیرهای چوبی در سطوح آن به همین دلیل است. برای رفتن به یخدان نمدمال باید از قسمت جنوی شهر قوچان وارد خیابان بهشتی شده و روبه‌روی گورستان قدیمی شهر به دنبال آن باشید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Wikimedia

لوکیشن یخدان نمدمال روی گوگل مپ

– صخره‌‌های کلر

صخره‌های کلر که در ۲۵ کیلومتری قوچان قرار دارد، از جذاب‌ترین جاهای دیدنی قوچان است. پیشینه تاریخی و معماری کم‌نظیر صخره‌های کلر باعث محبوبیت آن در بین گردشگران شده است؛ طوری که آن را به همراه غار کلر به عنوان بهترین اثر تاریخی و طبیعی قوچان نام‌گذاری کرده‌اند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن صخره‌های کلر روی گوگل مپ

– موزه مردم‌شناسی قوچان

اگر به فرهنگ و هنر مناطق مختلف علاقه داشته باشید، احتمالا موزه مردم شناسی از جاهای دیدنی قوچان را دوست خواهید داشت. در این موزه قسمت‌های مختلفی مثل هنر، مراسم‌های فرهنگی و خانوادگی، موسیقی و ورزش مردم آن منطقه نمایش داده می‌شود.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

همچنین اگر به عتیقه و اشیای قدیمی علاقه‌مندید، در این موزه از جاهای دیدنی قوچان پر از این وسایل و اشیای مربوط به سالیان پیش است.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن موزه مردم شناسی قوچان روی گوگل مپ

– حمام شازده

یکی دیگر از جاهای دیدنی قوچان که به ثبت آثار ملی ایران رسیده، حمام شازده است. این مکان تاریخی که به اواخر دوره قاجار مربوط می‌شود، دقیقا در مرکز شهر قوچان قرار دارد. برای رفتن به حمام شازده، بعد از گذشتن از خیابان شهید مطهری، وارد خیابان گوهرشاد شوید.

لوکیشن حمام شازده روی گوگل مپ

اماکن مذهبی قوچان

جاهای مذهبی قوچان را اینجا برای تاریخ‌دوست‌ها و تاریخ‌گردها اطلاعاتی در مورد کرده‌ام.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

– مسجد جامع قوچان

مسجد جامع قوچان با قدمت ۱۴۰سال، یکی از زیبایی‌های معماری اسلامی و جذاب‌ترین جاهای دیدنی قوچان است. با دیدن این بنای تاریخی و مذهبی، می‌توانید روی دیوارهای آن کتیبه‌هایی با اسم‌های خدا را مشاهده کنید که با ظرافت تمام نوشته شده‌اند. برای رفتن به مسجد جامع قوچان، وارد خیابان امام خمینی شوید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Balad

لوکیشن مسجد جامع قوچان روی گوگل مپ

– امامزاده سلطان ابراهیم

اگر از آن دسته افرادی باشید که دوست دارید از جاهای معنوی بازدید کنید و به آرامش برسید، امامزاده سلطان ابراهیم از جاهای دیدنی قوچان‌مناسب شما است. این مکان با آرامش خاصی که دارد، افراد مذهبی و غیرمذهبی را به خود جذب می‌کند. برای رفتن به امامزاده سلطان ابراهیم باید وارد ۱۲ کیلومتری شمال غربی مسیر قوچان به فاروج شوید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس امامزاده سلطان ابراهیم در گوگل مپ

لوکیشن امامزاده سلطان ابراهیم روی گوگل مپ

جاهای تفریحی قوچان

اگر برایتان سوال شده که قوچان جای تفریحی دارد یا نه، باید بگویم بله قوچان برای کسانی که اهل تفریح و خوش‌گذرانی هستند هم جاهای جذابی دارد.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

– منطقه گردشگری باجگیران

باجگیران از جاهای دیدنی قوچان پر از کوه‌های بلند و درختان سرسبز است. کوه‌ها مثل دیواری راه عبور بادهای سرد را در زمستان می‌گیرند و باعث ایجاد هوایی معتدل می‌شوند. واردات و صادرات زیاد کالا به این شهر مرزی باعث جذب مسافران و گردشگران زیادی شده است.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن منطقه گردشگری باجگیران روی گوگل مپ

– آب گرم شهر کهنه

آب گرم شهر کهنه از جاهای دیدنی قوچان در ۱۲ کیلومتری غرب قوچان است و با آب معدنی‌هایی که دارد، گردشگران زیادی را جذب خود کرده است. اگر اهل ریلکس کردن و دراز کشیدن در وام آب گرم هستید، حتما از آب گرم شهر کهنه بازدید کنید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Farsnews

لوکیشن آب گرم شهر کهنه روی گوگل مپ

– باغ ملی

برای اهل طبیعت و سرسبزی باغ ملی قوچان از جاهای دیدنی قوچان را پیشنهاد می‌کنم. این پارک که جزو قدیمی‌ترین پارک‌های قوچان است، با وجود وسعت کم، فضای سرسبز و زیبایی دارد. باغ ملی برای کسانی مناسب است که بچه کوچک دارند و می‌خواهند ساعاتی را در کنار خانواده در طبیعت و با آرامش بگذرانند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن باغ ملی روی گوگل مپ

بازارها و مراکز خرید قوچان

اگر اهل گشت‌وگذار در پاساژها هستید و دوست دارید از سفر به قوچان یادگاری و سوغاتی هم داشته باشید، در ادامه بهترین مراکز خرید قوچان را اطلاعاتی در مورد می‌کنم.

– مجتمع تجاری تفریحی ماهان

این مجتمع به تازگی در قوچان ساخته شده است و به نسبت سایر پاساژهای فضای لوکس‌تری دارد. برای رفتن به این پاساژ باید به خیابان امام خمینی بروید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Neshanmap

لوکیشن مجتمع تجاری تفریحی ماهان در گوگل مپ

– پاساژ زیتون

مجتمع تجاری بزرگ زیتون از جاهای دیدنی قوچان  یکی از پاساژهایی است که در آن می‌توانید همه چیز پیدا کنید. از مانتو گرفته تا شلوار و تیشرت و اسباب‌بازی. برای رفتن به این پاساژ باید خیابان امام خمینی بروید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن پاساژ زیتون روی گوگل مپ

– بازار رضا

راه رفتن در خیابان امام خمینی از جاهای دیدنی قوچان بهشتی است برای کسانی که اهل خرید و گردش در مراکز تفریحی هستند. یکی از این مراکز، بازار رضا است که در هر چیزی را می‌توانید در آن پیدا کرده و بخرید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن بازار رضا روی گوگل مپ

توصیه‌هایی برای تجربه سفر به قوچان

با توجه به این که بیشتر مناطق قوچان در قسمت کوهستانی قرار دارند، پیشنهاد می‌کنم برای سفر به این شهر، تا حد امکان لباس گرم با خودتان ببرید. حتی اگر در فصل تابستان به جاهای دیدنی قوچان سفر می‌کنید یک سوییشرت یا پلیور همراه داشته باشید؛ چون ممکن است در قسمت رودخانه‌ای و کوهستانی هوا خنک‌تر از جاهای دیگر باشد.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

قرار است جاهای سرسبز و خوش و آب‌وهوا را ببینید؛ پس دوربین عکاسی را فراموش نکنید. شک نکنید که این سفر به یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهای عمرتان تبدیل می‌شود و بعدها دوست دارید با دیدن عکس‌ها، لحظات بازدید از جاهای دیدنی قوچان را در ذهنتان مرور کنید.

قوچان؛ شهری همه چیز تمام

شاید قبل از خواندن این مقاله فکر می‌کردید استان خراسان رضوی در مشهد و سفرهای زیارتی خلاصه می‌شود. اما حالا می‌دانید خراسان جذابیت‌های دیگری هم دارد که یکی از آن‌ها جاهای دیدنی قوچان است. امیدوارم با خواندن این مطلب به خوبی با قوچان زیبا و خوش آب‌وهوا آشنا شده باشید و این شهر را در لیست سفرهای بعدی‌تان قرار بدهید.

منبع مطلب و خبر: www.alibaba.ir

حتما ببینید

رای دادگاه آمریکایی به‌نفع ایران چه‌طور شکست؟/ بازگشت الواح هخامنشی به‌کشور بعد از سال‌ها وقفه | ارزان تور

رای دادگاه آمریکایی به‌نفع ایران چه‌طور شکست؟/ بازگشت الواح هخامنشی به‌کشور بعد از سال‌ها وقفه | ارزان تور

منبع مطلب و خبر: www.khabaronline.ir : به‌گزارش خبرآنلاین، سال ۱۳۱۱ بیش از ۵۰ هزار لوح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *