آخرین خبرها
مالزی میزبان برنامه‌های روز جهانی گردشگری ۲۰۲۵ | ارزان تور

مالزی میزبان برنامه‌های روز جهانی گردشگری ۲۰۲۵ | ارزان تور


منبع مطلب و خبر: www.alibaba.ir :

در پنجاه‌و‌نهمین نشست کمیسیون منطقه‌ای جنوب آسیا سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، مالزی به‌عنوان میزبان برنامه‌های روز جهانی گردشگری ۲۰۲۵ انتخاب شد.

سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد از سال ۱۹۸۰ هر سال ۲۷ سپتامبر مصادف با ۵ مهر را به‌عنوان روز جهانی گردشگری با برگزاری برنامه‌های مختلف، جشن می‌گیرد. این تاریخ برای سازمان جهانی گردشگری روز ویژه‌ای است؛ چرا که در تاریخ ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۷۰ میلادی، اساس‌نامه سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سازمان ملل متحد به تصویب رسید. مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری در سومین جلسه این سازمان که در سپتامبر ۱۹۷۹ میلادی در تورمولینوس اسپانیا برگزار شد، تصمیم گرفت از سال ۱۹۸۰ میلادی روز ۲۷ سپتامبر را به‌‌ نام روز جهانی گردشگری نام‌گذاری کند.

در اکتبر سال ۱۹۹۷ میلادی، مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری، تصمیم گرفت هر سال یک کشور را به‌عنوان میزبان و شریک این سازمان در جشن روز جهانی گردشگری تعیین کند. بنابراین در نشست مشترک منطقه شرق آسیا و جنوب آسیا که در شهر پنوم‌پن کشور کامبوج تشکیل شد، مالزی به‌عنوان میزبان برنامه‌های روز جهانی گردشگری ۲۰۲۵ انتخاب شد.

تعیین میزبان برای روز جهانی گردشگری و برنامه‌های مختلف آن به شکل چرخشی انجام می‌شود. به همین دلیل این رویداد مهم بین مناطق ۶گانه سازمان جهانی گردشگری و میزبانی منطقه جنوب آسیا در سال ۲۰۲۵ مورد بررسی اعضای نشست قرار گرفت.

علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، برای شرکت در این نشست به کامبوج سفر کرده بود. شالبافیان بعد از دیدار با زوراب پولولیکاشویلی دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، با مقامات گردشگری کشورهای مختلف آسیایی مانند مالزی، اندونزی، چین و هند دیدار کرد و بر گسترش روابط گردشگری میان ایران و کشورهای آسیایی تاکید کرد.
ایران یکی از ۳۴ عضو اصلی شورای اجرایی در بدنه تصمیم‌گیر و یکی از دو نماینده جنوب آسیا تا سال ۲۰۲۵ است، ایران همچنین به‌عنوان نماینده منطقه جنوب آسیا در دو کمیته آموزش آنلاین و کمیته امور اعضای وابسته عضویت دارد.

سازمان جهانی گردشگری هر سال شعاری برای گرامی‌داشت روز جهانی گردشگری اعلام می‌کند. اولین شعار روز جهانی گردشگری «سهم گردشگری در حفظ میراث فرهنگی و صلح و درک متقابل» بود که در ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۸۰ میلادی اعلام شد.

در ۲۷ سپتامبر سال ۲۰۲۲ میلادی، برنامه‌های روز جهانی گردشگری با شعار «تفکری دوباره برای گردشگری» یا به معنایی بهتر «نواندیشی در گردشگری» برگزار شد. در کشور ما هم پنجم مهرماه شروع هفته گردشگری است که سالانه ویژه‌ برنامه‌های مختلفی برای این هفته در نظر گرفته می‌شود.

منبع مطلب و خبر: www.alibaba.ir

حتما ببینید

رای دادگاه آمریکایی به‌نفع ایران چه‌طور شکست؟/ بازگشت الواح هخامنشی به‌کشور بعد از سال‌ها وقفه | ارزان تور

رای دادگاه آمریکایی به‌نفع ایران چه‌طور شکست؟/ بازگشت الواح هخامنشی به‌کشور بعد از سال‌ها وقفه | ارزان تور

منبع مطلب و خبر: www.khabaronline.ir : به‌گزارش خبرآنلاین، سال ۱۳۱۱ بیش از ۵۰ هزار لوح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *